SEDA ÇAKMAK

Hello Tomorrow Türkiye / İzmir Koordinatörü

Seda Çakmak, İzmir Ekonomi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Girişimcilik Biriminde Proje Geliştirme Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Daha önce Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Teşkilatı’ nda ve bir çok özel kuruluşta çalışmış, bir sosyal girişimin kurucu ortakları arasında yer almış ve ulusal bir projenin sözcülüğünü yürütmüştür.

Junior Chamber İnternational (JCI) İzmir Şubesi’nin bir projesi olan İş’te Dijital Kadınlar’ın 2019 Direktörüdür. Yıllardır girişimcilik ekosistemi içerisinde yer alan Çakmak, Marka İletişimi yüksek lisansı yaparak girişimcilere dijital iletişim konularında da destek olmaya ve mentörlük yapmaya devam etmektedir.

 

Hello Tomorrow Turkey / Izmir Coordinator

Seda Çakmak is the Project Development Specialist at İzmir University of Economics, Technology Transfer Office, Entrepreneurship Unit.

She has previously worked at the Ministry of National Education’s Central Organization and many private organizations, was one of the founding partners of a social startup and a speaker for a national project.

She is the 2019 Director of Digital Women at İş’ which is a project of Junior Chamber International (JCI) Izmir Branch. She has been in the entrepreneurship ecosystem for years and continues to support entrepreneurs in digital communication issues and mentors by doing a Master’s Degree in Brand Communication.